Clima și mediile meteo în Makin Village
Medii climatice pentru Makin Village pe baza a 10 ani de date istorice.
Clima în Makin Village
Makin Village se bucură de un climat wet hot tropical, with little seasonal variation, cu o medie anuală de 28°C. Maximele tipice cresc de la 28°C în martie la 29°C în septembrie.
Pe parcursul anului, Makin Village înregistrează aproape 3171 mm de ploaie în aproximativ 256 zile ploioase, cu un maxim în martie și o scădere până la 133 mm în octombrie.
Lunile august, septembrie, octombrie and noiembrie oferă, de obicei, cele mai plăcute condiții în Makin Village, echilibrând zilele călduțe, dar nu toride, cu ceruri mai senine.
Temp. medie anuală
28.1°C
Max. medie anuală
28.6°C
Min. medie anuală
27.3°C
Maximă istorică
30°C
Minimă istorică
23°C
Precipitații anuale
3171 mm
Zile cu ploaie
256
Soare
1.3h/zi
Umiditate
76%
Temperaturi medii în Makin Village pe luni
Maximă medie
Minimă medie
Precipitații medii în Makin Village pe luni
Precipitații (mm)
Ore de soare în Makin Village pe luni
Soare (h/zi)
Umiditate în Makin Village pe luni
Umiditate medie
Temperatura mării în Makin Village pe luni
Temp. mării
Medii lunare
| Lună | Max. medie | Min. medie | Precipitații | Soare | Temp. mării |
|---|---|---|---|---|---|
| Vremea în Ianuarie | 28°C | 27°C | 311 mm | 1.2h | 28.9°C |
| Vremea în Februarie | 28°C | 27°C | 288 mm | 1.0h | 29.0°C |
| Vremea în Martie | 28°C | 27°C | 384 mm | 1.0h | 28.9°C |
| Vremea în Aprilie | 28°C | 27°C | 323 mm | 1.1h | 29.1°C |
| Vremea în Mai | 29°C | 27°C | 305 mm | 1.1h | 29.6°C |
| Vremea în Iunie | 29°C | 27°C | 320 mm | 1.0h | 30.0°C |
| Vremea în Iulie | 29°C | 27°C | 295 mm | 1.0h | 30.0°C |
| Vremea în August | 29°C | 27°C | 186 mm | 1.6h | 30.4°C |
| Vremea în Septembrie | 29°C | 28°C | 156 mm | 1.6h | 30.1°C |
| Vremea în Octombrie | 29°C | 28°C | 133 mm | 2.0h | 30.2°C |
| Vremea în Noiembrie | 29°C | 27°C | 148 mm | 1.6h | 29.6°C |
| Vremea în Decembrie | 28°C | 27°C | 323 mm | 1.3h | 28.8°C |